POMOC MATERIALNA DLA UCZNIÓW
Pomoc materialna dla uczniów o charakterze socjalnym czyli stypendia i zasiłki szkolne są udzielane uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji
i umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji ucznia.
Komu przysługują świadczenia?
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym przysługuje uczniom, którzy wraz rodziną mieszkają na terenie gminy Bełżyce.
„Rodziną” w przypadku stypendiów i zasiłków szkolnych są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące
i gospodarujące.
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek:
- rodziców, opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia,
- pełnoletniego ucznia,
- dyrektora szkoły, dyrektora kolegium pracowników służb społecznych lub dyrektora ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo
w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej zdarzeniem losowym. We wniosku należy wskazać zdarzenie losowe oraz opisać jak to zdarzenie wpłynęło na pogorszenie się sytuacji materialnej ucznia.
Stypendium szkolne przysługuje uczniowi jeśli dochód nie przekracza kwoty 600 zł na osobę w rodzinie, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej, a jednocześnie w rodzinie ucznia występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345 zł, zgodnie z art. 8 ust 9 w/w ustawy.
Gdzie można złożyć wniosek?
W Centrum Usług Społecznych w Bełżycach na pierwszym piętrze budynku przy ul Fabrycznej 2b, 24-200 Bełżyce od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
Wymagane dokumenty:
Zasiłek szkolny:
- wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego Załącznik nr 1
- dokument potwierdzający wystąpienie zdarzenia losowego.
- Wniosek należy złożyć w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego
Stypendium szkolne:
- wniosek o przyznanie stypendium szkolnego Załącznik nr 2
- oświadczenie o sytuacji rodzinnej i dochodowej rodziny uzasadniające przyznanie stypendium szkolnego Załącznik nr 3;
- dokumenty potwierdzające występowanie w rodzinie ucznia: bezrobocia, niepełnosprawności, ciężkiej lub długotrwałej choroby, wielodzietności, braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizmu lub narkomanii lub niepełnej rodziny;
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o stypendium szkolne (w przypadku utraty dochodu z miesiąca złożenia wniosku), np. zaświadczenie o wysokości dochodów Załącznik nr 4
Do wniosku dołącz:
- w przypadku zatrudnienia:
zaświadczenie pracodawcy lub oświadczenie własne o dochodach netto wszystkich członków rodziny, osiągniętych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu – z miesiąca złożenia wniosku ( oświadczenie do pobrania); - w przypadku utraty dochodu:
dokument określający datę utraty dochodu np. świadectwo pracy, zaświadczenie pracodawcy itp.; - w przypadku otrzymywania alimentów:
odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem lub dowody wpłaty; - w przypadku przekazywania alimentów na rzecz osób spoza rodziny:
odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów; - w przypadku niealimentacji:
zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne (komornik)
o egzekucji alimentów należnych za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku. - w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:
- na zasadach ogólnych: zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego za ubiegły rok ;
- opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (w tym karta podatkowa): zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego o formie opodatkowania, oświadczenie o osiągniętym dochodzie oraz dowody opłaty składek w ZUS;
- w przypadku pobierania renty/emerytury:
decyzja ostatniej waloryzacji renty/emerytury; - w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego:
składka KRUS za ostatni kwartał; - w przypadku gdy dziecko uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej:
zaświadczenie ze szkoły potwierdzające naukę.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do 15 września danego roku szkolnego.
Prosimy pamiętać, że:
- pracownik CUS może wymagać dostarczenia także innych dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do rozpatrzenia sprawy;
- podczas składania wniosku należy okazać pracownikowi oryginały dokumentów;
- jeśli wypełnienie wniosku jest zbyt trudne, można poprosić o pomoc pracownika przyjmującego wniosek lub zaufaną osobę.
Dodatkowe informacje:
Niepełnoletniego ucznia reprezentuje rodzic lub opiekun prawny.
Zasiłek szkolny jest świadczeniem jednorazowym.
Stypendium szkolne może być przyznane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy.
Przyznanie i wypłata świadczeń następuje na podstawie decyzji. Od decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega żadnym opłatom.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 ze zm.);
- Uchwały nr XLVI/523/2021 Rady Miejskiej w Bełżycach z dnia 6 października 2021 r., w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bełżyce (Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego z 2021 r. poz. 4255).