Do głównych celów i zadań Zespołu należą:
- budowanie lokalnego systemu jakości opieki i wsparcia dla rodziny i dziecka zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
- zsynchronizowanie i wypracowanie standardów współpracy przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych pracujących i zajmujących się problematyką przemocy.
Zespół Interdyscyplinarny ma możliwość tworzenia grup roboczych. W skład grupy roboczej wchodzi pracownik socjalny, dzielnicowy, jeżeli w rodzinie są dzieci w wieku szkolnym – pedagog szkolny, jeśli dziecko jest w przedszkolu – wychowawca przedszkolny, a także psycholodzy bądź terapeuci pracujący z osobami doznającymi przemocy lub stosującymi przemoc, jeśli zachodzi potrzeba – pracownik ochrony zdrowia, kurator sądowy, asystent rodziny lub inny specjalista. Przedstawiciele grupy roboczej spotykają się zarówno z osobami doznającymi przemocy jak i stosującymi przemoc i we współpracy z rodziną pracują nad zaplanowaniem i realizacją stosownej pomocy oraz jej monitoringiem.
Zadaniem grup roboczych jest opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
PRACA ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO | PRACA GRUPY ROBOCZEJ |
|
|
CO TO JEST NIEBIESKA KARTA i JAK TO DZIAŁA?
Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie „Niebieskiej Karty A”. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja może taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również może założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:
- ośrodki pomocy społecznej
- placówki oświatowe – szkoły, przedszkola
- placówki służby zdrowia – przychodnie, szpitale
- gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych
Przy założeniu „Niebieskiej Karty A” osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie „Niebieska Karta B” z informacjami, gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.
Po założeniu „Niebieskiej Karty A” przez służby, karta jest przekazywana do Zespołu Interdyscyplinarnego. Po zapoznaniu się z kartą Zespół ustala wstępny plan pomocy i wyznacza grupę roboczą. Grupa robocza składa się ze specjalistów zajmujących się działaniem w obszarze przeciwdziałania przemocy. To Grupa Robocza spotyka się zarówno z domniemaną osobą doświadczającą przemocy, jak i domniemaną osobą stosującą przemoc.
Po przeprowadzeniu rozmów z osobami, których dotyczy Niebieska Karta realizowany jest plan pomocy. W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, pomoc materialna.
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty jeżeli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wezwać policję.
W przypadku stwierdzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie przez sprawcę przemocy Policja wydaje wobec sprawcy przemocy nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania i (lub) zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania. Czas trwania nakazu i (lub) zakazu wynosi 14 dni. Nie jest przeszkodą do zastosowania policyjnego nakazu i (lub) zakazu to, że sprawca przemocy w rodzinie nie przebywa w miejscu zamieszkania w chwili wydawania nakazu i (lub) zakazu. Nie ma również znaczenia tytuł prawny na podstawie, którego członkowie rodziny zajmują daną nieruchomość.
Osoba wobec, której wydano nakaz i (lub) zakaz nie nabywa z tego tytułu prawa do lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Policja przekazuje takiej osobie jedynie informację o istniejących na danym terenie placówkach zapewniających miejsca noclegowe.
PAMIĘTAJ:
- MASZ PRAWO DO SZACUNKU I GODNEGO TRAKTOWANIA
- MASZ PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
- MASZ PRAWO DO NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
- MASZ PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY
- MASZ PRAWO SZUKAĆ POMOCY, GDY TWOJE PRAWA SĄ ŁAMANE
Zgłoszeń dotyczących zjawiska przemocy w rodzinie można dokonywać osobiście, telefonicznie, listownie, mailowo. Fakt istnienia przemocy w rodzinie może zgłosić każda osoba, która jej doświadczyła lub była jej świadkiem.
Siedzibą Zespołu Interdyscyplinarnego w Bełżycach jest Centrum Usług Społecznych
w Bełżycach, ul. Fabryczna 2b.
Wszelkie informacje oraz pomoc w związku z przemocą w rodzinie udzielane są w godzinach 7.30 – 15.30 w Centrum Usług Społecznych w Bełżycach.
Tel. 81 517 24 68
e-mail: cus@cusbelzyce.pl
Baza teleadresowa instytucji pomagających osobom doznającym przemocy w rodzinie:
Rejestr jednostek specjalistycznego poradnictwa na terenie województwa lubelskiego:
Wykaz ośrodków interwencji kryzysowej woj. lubelskiego:
https://www.lublin.uw.gov.pl/wps/wykaz-o%C5%9Brodk%C3%B3w-interwencji-kryzysowej-woj-lubelskiego
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Bełżycach:
Przewodniczący: Magdalena Poleszak
Zastępca: Weronika Skic