Przypominamy, że od dnia 1 września 2023 roku można składać wnioski, o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2023/2024. Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2023 r., a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października 2023 r.
Wydawanie i przyjmowanie wniosków z kompletem dokumentów odbywa się w Centrum Usług Społecznych w Bełżycach, ul. Fabryczna 2b, piętro nr 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30. Wniosek oraz oświadczenie znajdują się również w plikach do pobrania poniżej. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 81 517 24 68 wew. 22.
- Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego Załącznik nr 1
- Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego Załącznik nr 2
- Oświadczenie o sytuacji rodzinnej i dochodowej rodziny uzasadniające przyznanie stypendium szkolnego Załącznik nr 3;
- Dokumenty potwierdzające wysokość dochodów członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o stypendium szkolne (w przypadku utraty dochodu z miesiąca złożenia wniosku), np. zaświadczenie o wysokości dochodów Załącznik nr 4
Do wniosku dołącz:
- w przypadku zatrudnienia:
zaświadczenie pracodawcy lub oświadczenie własne o dochodach netto wszystkich członków rodziny, osiągniętych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu – z miesiąca złożenia wniosku ( oświadczenie do pobrania); - w przypadku utraty dochodu:
dokument określający datę utraty dochodu np. świadectwo pracy, zaświadczenie pracodawcy itp.; - w przypadku otrzymywania alimentów:
odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem lub dowody wpłaty; - w przypadku przekazywania alimentów na rzecz osób spoza rodziny:
odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów; - w przypadku niealimentacji:
zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne (komornik) o egzekucji alimentów należnych za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku: - w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:
na zasadach ogólnych: zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego za ubiegły rok ; opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (w tym karta podatkowa): zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego o formie opodatkowania, oświadczenie o osiągniętym dochodzie oraz dowody opłaty składek w ZUS; - w przypadku pobierania renty/emerytury:
decyzja ostatniej waloryzacji renty/emerytury; - w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego:
składka KRUS za ostatni kwartał; - w przypadku gdy dziecko uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej:
zaświadczenie ze szkoły potwierdzające naukę.
INFORMACJA O WARUNKACH UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ W FORMIE STYPENDIUM SZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2023/2024
O stypendium szkolne może ubiegać się uczeń zamieszkały na terenie Gminy Bełżyce, jeżeli spełnia łącznie dwie przesłanki:
- niski dochodów na osobę w gospodarstwie domowym tj.miesięczny dochód nie przekracza kwoty 600,00 zł netto na osobę w związku z art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r., poz. 901),
- występują okoliczności powodujące trudną sytuację rodzinną, tj.: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina niepełna, zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Wniosek mogą złożyć:
- rodzice niepełnoletniego ucznia,
- pełnoletni uczeń,
- dyrektor szkoły.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich
uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Miesięczna wysokość dochodu ustalana jest na zasadach określonych w art. 8 ust. 3–13 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r., poz. 901).